کوشک فخرالدوله : معماری منحصر بفرد دوره مظفرالدین شاه

کوشک فخرالدوله متعلق به اشرف الملوک (فخرالدوله) همسر محسن خان امین‌الدوله و یکی از مجموعه بناهای به جا مانده از دختر مظفرالدین شاه است که به دلیل دارا بودن ارزش‌های معماری و سبک خاص تزیینات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عمارت تاریخی فخرالدوله با معماری دوره قاجار دارای مساحتی در حدود ١٣۵٠ مترمربع در سه طبقه است که یک طبقه در زیر و دو طبقه در سطح فوقانی است. شیوه معماری این بنا بر گرفته از شیوه معماری احمد شاهی است. از ویژگی های عمده این بنا تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سرتاسر نمای بیرونی آن است که با آجرهائی از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی است.

مطالب خواندنی : کاخ گلستان یادگار دوران شاه عباس صفوی

در بالای درب ورودی و پنجره ها کتیبه هایی مثلثی شکل جلوه خاصی به نمای ساختمان بخشیده است. استفاده از تزئینات آجری در تمام سطح نماها از ویژگی هایی است که معماری ایرانی را در این بنا شاخص کرده است. پله ها در طبقه همکف از یک طرف به سمت طبقه بالا و از سمت دیگر به طرف طبقه زیرین ساخته شده است. پنجره ها در هر ضلع اتاقها و ساختمان ساخته شده و تزئینات و قابهای زیبایی دور تا دور آنها را فرا گرفته است.

به طور کلی کوشک فخرالدوله به سبک معماری نئوکلاسیک بنا شده است و عمارت فخرالدوله در مجاورت ساختمان‌هایی مانند مسجد فخرالدوله قرار دارد و از جمله کوشک‌های دوره قاجاریه محسوب می شود که از معماری اروپایی در یک دوره تحولی الگو گرفته است.

  

  

آدرس: چهارراه فخر آباد، خیابان شهید مشکی، بعد از سفارت رومانی، بوستان فخر الدوله    تلفن :۳-۷۷۵۱۳۳۴۲

babhomayoon