سرای روشن بنایی با سبک معماری گوتیک در تهران

سرای روشن نام یک ساختمان زیبا از تهران قدیم است که همواره توجه رهگذران و گردشگرانی که از مقابل آن عبور می‌کنند را به خود جلب می‌کند. این بنا در سال ۱۳۱۱ ساخته شده است و از نظر تاریخی و معماری دارای ارزش بسیار بالایی است. این بنا به سبک معماری گوتیک ساخته شده است و از آن به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری در تهران قدیم یاد می‌شود. کمتر کسی هست که از مقابل این بنا عبور کند و معماری آن را تحسین نکند و عکس یادگاری از آن نگیرد. ساختمان سرای روشن در دهه هفتاد توسط مهندس صفامنش مرمت به زیبایی گردید.

بنای سرای روشن در سال گذشته مجددا به همراه نمای بسیاری از ساختمان‌های دیگر در خیابان ناصرخسرو مورد مرمت قرار گرفت. اگر این بار به خیابان ناصرخسرو سر زدید، به اطراف خود بهتر بنگرید تا این نگین زیبای معماری تهران قدیم را در این خیابان بیابید.

دسترسی

برای رسیدن به سرای روشن می‌توانید از دو ایستگاه مترو استفاده کنید. می‌توانید در ایستگاه پانزده خرداد واقع در خط یک مترو با حدود ده دقیقه پیاده‌روی از خیابان پانزده خرداد به خیابان ناصرخسرو بروید و پس از عبور از کوچه مروی و مسجد ثامن‌الائمه که در سمت راست شما قرار دارند به ساختمان سرای روشن برسید. همچنین از ایستگاه متروی امام خمینی (ره) که تقاطع خط یک و دو مترو است به خیابان ناصرخسرو بروید و با ده دقیقه پیاده‌روی به سرای روشن برسید.

این مکان در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارد و اگر قصد ورود به خیابان ناصرخسرو با وسیله شخصی را دارید باید مجوز طرح ترافیک تهیه کنید و یا در روزهای تعطیل به این مکان مراجعه کنید.

همچنین برای استفاده از خطوط اتوبوسرانی می‌توانید با اتوبوس‌هایی که در این لیست قرار دارند به میدان امام خمینی‌(ره) رفته و از آنجا به خیابان ناصرخسرو و سرای روشن بروید.

babhomayoon